Próba wysiłkowa EKG

Synonimy: EKG wysiłkowe, elektrokardiograficzna próba wysiłkowa na bieżni ruchomej

Przygotowanie do badania:

Pacjent powinien znać aktualne oraz przebyte choroby, zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz posiadać listę leków przyjmowane na stałe. Przez 3 godziny przed badaniem nie należy jeść ani palić papierosów. Przez 12 godzin przed badaniem należy unikać ciężkiego wysiłku fizycznego (intensywne ćwiczenia, dźwiganie ciężkich przedmiotów). Zalecane jest wygodne ubranie, niekiedy wskazane jest ogolenie klatki piersiowej w celu przymocowania elektrod.

Przebieg badania:

Badanie wykonywane jest w pokoju wyposażonym w sprzęt do udzielania pomocy w nagłych przypadkach (defibrylator). Przed badaniem pacjent musi podpisać tzw. formularz świadomej zgody (pobierz dokument), świadczący o tym że jest świadomy wszelkich przeciwwskazań i możliwych powikłań. Pacjent musi rozebrać się do pasa, by móc przymocować elektrody: 6 elektrod na klatce piersiowej, 4 elektrody na tułowiu. Kobiety w czasie badania zostają w biustonoszu. Na ramieniu pacjenta zakładany jest mankiet do mierzenia ciśnienia tętniczego. W czasie badania pacjent wykonuje kontrolowany wysiłek fizyczny na bieżni, która kilkukrotnie w trakcie badania zwiększa obciążenie. Podczas badania wykonywane są pomiary ciśnienia tętniczego wraz z pomiarami wykonywanymi podczas normalnego badania EKG. Lekarz decyduje kiedy można zakończyć badanie, jednak pacjent może przerwać badanie na własne życzenie. Pomiary są wykonywane przez parę minut po zakończeniu badania. Pacjent może zostać poproszony o pozostanie w gabinecie w celu wykonania pomiarów ciśnienia i badania EKG po odpoczynku.

Zgoda pacjenta na próbę wysiłkową – pobierz dokument

Wskazania do badania:

Badanie jest zalecane u osób, u których występują:

  • podejrzenie choroby wieńcowej; w celu jej potwierdzenia lub wykluczenia. Badanie nie jest w stanie potwierdzić występowanie choroby wieńcowej, jednak jego dodatni wynik wskazuje na duże prawdopodobieństwo jej występowania.
  • niedawny zawał serca,
  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca.

Web development by krop.pl